Zvolte si oblast:

Chomutovský Cirkus BASE uvede 14 představení a 13 workshopů nového cirkusu

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus pořádá v Chomutově kulturně-vzdělávací projekt Cirkus BASE. Jeho návštěvníci si na vlastní kůži budou moci vyzkoušet disciplíny nového cirkusu jako žonglování, akrobacii, provazochodectví, parkour nebo se na ně zajdou podívat naživo na žánrová představení. Pod širým nebem vyroste na hřišti u Městského parku cirkusová vesnička se třemi šapitó a divákům mimo jiné naservíruje premiéru rodinného kuchařského představení Teacrobat souboru Cirko Hopley. Program Cirkusu BASE odstartuje ostřílené žonglérské duo Bratři v tricku pohybovou humoreskou Plovárna, na kterou naváže ohnivá performance Recombination předních českých umělců Blackout Paradox. Od 5. do 13. května zažije Chomutov 14 představení a 13 vedených workshopů.

První den Cirkusu BASE se ponese ve veselém duchu. Kníraté žonglérské hvězdy Bratři v tricku, kteří patří přes deset let ke špičce cirkusu u nás a znají je i diváci ve Španělsku, Finsku, Švédsku, Izraeli i Taiwanu, zahájí projekt žonglérsko-akrobatickou humoreskou Plovárna inspirovanou Vančurovou novelou Rozmarné léto. Inscenace zavádí diváky do časů minulých, kdy muži pečovali o své zdraví a tělesnou čistotu v říčních lázních. „Hned na úvod projektu jsme zvolili úsměvné představení. Myslím, že by Vančura pobaveně koukal, jaké plovárenské prostředí Bratři v tricku vytvořili. K vidění bude dokonalé žonglování dvou rivalů a ladné provazochodectví něžné dívky,“ prozradila ředitelka CIRQUEONu Eliška Jevičová. Bratři v tricku se na Cirkusu BASE objeví i s legendární Běžkařskou odyseou a toaletní pohádkou Hra o trůn. Pány v plavkách vystřídá ohnivá groteska Recombination s prvky akrobacie, tance a pohybového divadla souboru Blackout Paradox. Humorná performance s množstvím ohnivých a pyrotechnických efektů pojednává o snaze geniálního profesora XY ovládnout přírodní zákony a stvořit lepší bytosti, než je lidstvo samo.

Sobota 6. května bude patřit premiéře cirkusovo-kuchařské show Teacrobat, ve které fenomenální stojkař Michal Mudrák ze souboru Cirko Hopley nechá diváky nakouknout pod pokličku své kuchyně. Zve je od soboty až do pátku do stanu, kde trénuje čísla, udržuje se v kondici, otáčí se s vařečkou a staví si nejrůznější překážky, aby se zdokonalil v akrobatickém umění. Jako první Čech si Mudrák vytvořil představení pro vlastní šapitó. Premiéru chystá i česko-švýcarský soubor Cie Pieds Perchés, který vezme diváky na procházku s živou hudbou, akrobatickými a vzdušnými performancemi.

Pondělní večer bude věnovaný rovnováze. Španělský multižánrový tandem Kolektiv Lapso Cirk bude totiž svádět skoro až absurdní souboj s gravitací. Vášeň, troufalé hry, vzájemná důvěra a zaujetí pro věc prýští z jeviště od první vteřiny jejich projektu OVVIO, ve kterém si soubor pohrává s vlastními limity a před zraky diváků zkouší, co všechno jim projde, než se nevyhnutelné stane skutkem. Na programu nemůže chybět ani artistka a experimentátorka Eliška Brtnická, jež je na poli fyzického divadla už delší dobu významnou osobností. V sólové inscenaci Enola se zabývá tématem přeživších atomového výbuchu v Hirošimě, legendou o tisíci origami jeřábů a japonskými estetickými koncepty. Soubor tYhle přiveze pohybovou klauniádu Les Fantomes plnou fantomů, přeludů, strašidel i přízraků, pro kterou je typická spontánní interakce s diváky. Absurdním dramatem je inspirovaná akrobatická inscenace Narušení, v níž hraje ústřední roli zavěšená zlatá židle. Představení souboru Cirkus TeTy balancuje na pomezí nového cirkusu a fyzického divadla. Barevnou romanci z toalet přiveze Johnny a Jenny, Studio Damúza zve dětské diváky na Turnaj krále Karla a Tumbleweeds na performativní procházku parkem.

Předposlední večer vystoupí děti z chomutovské skupiny Kaj Džas, s nimiž lektorka CIRQUEONu během pětidenního cirkusového workshopu připraví představení. Děti si vyzkouší, jaké to je být akrobatem, žonglérem či ekvilibristou. „Prostřednictvím vybraných cirkusových disciplín chceme podpořit spolupráci mezi dětmi, jejich sebedůvěru a kreativitu. Protože vím, že tohle cirkus opravdu umí,“ vysvětluje záměr práce s Kaj Džas ředitelka Jevičová.

Zkus cirkus i ty!

Devět dní Cirkusu BASE přinese 13 vedených kurzů a každodenní otevřené workshopy, kde si může cirkus zkusit každý. „Otevřené lekce pomohou návštěvníkům zjistit, jaké disciplíny jim nejvíce vyhovují, a v uzavřených lekcích se v nich mohou zdokonalit,“ uvádí projektová manažerka Tereza Vohralíková. Nejmenším cirkusákům do 3 let a jejich rodičům je určený bleší cirkus, který klade důraz na hravost a uvědomění si vlastního těla (zpevnění středu, zabalení těla, zlepšení koordinace pohybu a motoriky). Společnému cirkusení dětí ve věku 5–12 let a jejich rodičům se věnuje family cirkus, zakouzlit si s obručí mohou zájemci starší 7 let ve workshopu hoopingu. Naučit se žonglovat za hodinu mohou děti starší 9 let i dospělí v rámci intenzivního kurzu, v nabídce je i lekce žonglování pro mírně pokročilé. Závěsná akrobacie na šálách je přístupná zájemcům starším 14 let, vyzkouší si základy práce ve vzduchu, se svým tělem v prostoru, zapracují na fyzičce a flexibilitě. Díky spolupráci s norskou Trondheim kulturskole nabízí Cirkus BASE i tři vedené lekce parkouru s norským parkouristou s českým překladem. Na lekci multicirkusu pro děti i dospělé se dají vyzkoušet základy žongláže, pozemní i závěsné akrobacie na hrazdách a šálách i balanční techniky. Ve workshopu stojek učí lektoři teenagery a dospělé podívat se na svět vzhůru nohama a naučit se základy stoje na rukou. Poslední kurz Základy cirkusové pedagogiky, jenž je akreditovaný Ministerstvem školství, se věnuje učitelům a lektorům volnočasových aktivit, kteří by rádi učili cirkus ve svých hodinách nebo kroužcích. Cílem jednodenního programu je seznámit účastníky s principy cirkusové pedagogiky a jejím potenciálem pro praxi.

Alternativní hodiny tělesné výchovy

Že cirkus nemusí být jen volnočasovou aktivitou a může být součástí běžných hodin tělesné výchovy, ukazuje inovativní projekt TěloCIRK zaměřený na studenty a učitele. Tyto alternativní hodiny tělocviku se zapojením cirkusových disciplín si mohou studenti vyzkoušet v průběhu lekcí na Cirkusu BASE. Pro školy je připraveno i dopolední představení Teacrobat.

Projekt v sobě nese i výraznou zahraniční stopu. Vzniká totiž ve spolupráci s norskou cirkusovou školou Trondheim kulturskole, která letos slaví 50 let od svého vzniku a 20 let od otevření cirkusového centra. Díky tomuto spojení povedou některé workshopy trondheimští lektoři a uskuteční se výměna studentů české i norské cirkusové školy, jež vyvrcholí společným vystoupením v obou zemích.

Vstupenky na představení a workshopy

Většina představení se uskuteční pod širým nebem a bude pro diváky zdarma.

Více informací na www.cirkusbase.cz

Foto: Cirkus TeTy - Narušení