Zvolte si oblast:

Festival Fondů EHP a Norska - 21.9.2024 od 11 hodin Výstaviště Praha – Holešovice

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

Aktualizováno 19. 9. 2024 10:00
  • Aktualizace informací
  • Aktualizace Programu
  • Aktualizace programu akce
  • Aktualizace programu akce
  • Aktualizace textu, doplnění fotografií
  • Aktualizace programu akce
  • Aktualizace programu akce
  • Doplnění programu akce
  • Aktualizace programu akce
  • Aktualizace programu akce
  • Aktualizace programu akce
  • Doplněn program Festivalu včetně mapy areálu.
  • Aktualizace programu akce

Den plný hudby, soutěží a zajímavých projektů, workshopů pro děti i dospělé. Akce je zdarma.

Máte pocit, že dotace jsou jen nudná byrokracie, bez jasného přínosu a výsledků? Nebo už se v tomto světě pohybujete a myslíte si, že již nemůžete poznat nic nového? Ať už patříte do první, nebo druhé skupiny, přijďte se přesvědčit, že Fondy EHP a Norska podporují zajímavé a inspirativní projekty, které mají smysl a reálný dopad často i za hranicemi Česka.

Připravili jsme pro vás výběr projektů z oblastí kultury, lidských práv, justice, zdraví a řádné správy, které má na starosti Ministerstvo financí v roli zprostředkovatele programu.

Na co se můžete těšit?

  • hudební a zábavní program pro všechny generace;
  • kreativní workshopy, kde se naučíte něco nového a vyzkoušíte si třeba žonglování, výrobu skleněných obrazů nebo přípravu inkoustu podle receptur starých mistrů; 
  • inspirativní workshopy, přednášky a diskuze zaměřené například na zvládání vzteku, duševní zdraví dětí a mladistvých nebo tvorbu dokumentárního divadla; 
  • setkání se zajímavými lidmi a projekty, které mění svět kolem nás;
  • tipy na výlety po památkách České republiky, kterým ke znovuoživení pomohly Fondy EHP;
  • "zimní" fotokoutek a soutěže o pěkné ceny nejen pro děti.

Nechte se inspirovat a poznejte, jak mohou dotace skutečně přispět k pozitivním změnám. Více informací k jednotlivým částem programu naleznete níže. Nezapomeňte si hlídat čas jednotlivých aktivit!

Celým dnem vás provede populární moderátor Vladimír Kořen.

Startujeme 21. 9. 2024 v 11:00 a můžete s námi pobýt až do večerních hodin, kdy celý den ukončí koncert Pavla Callty s kapelou. 

Energii můžete dobít v zóně s občerstvením na hlavní ploše. 

Případného nepříznivého počasí se bát nemusíte, všechny workshopy, diskuze a přednášky se budou konat v zastřešených prostorech.

Program Festivalu pro jednotlivé stage včetně mapy areálu: Festival Fondů EHP a Norska-mapa a program (.PDF, 3178 kB)

Jak se za námi dostanete?

V tuto chvíli se na Výstaviště lze dostat od metra Nádraží Holešovice náhradní tramvají  X27. Poté použijte vstup "Bruselská brána" (přes Stromovku), odkud se vydáte vpravo ke Křižíkovým pavilonům.


 

Program

Velké podium (hlavní stage)

Moderátor: Vladimír Kořen

Po celý den vás Festivalem Fondů EHP a Norska provede charismatický moderátor a popularizátor vědy Vladimír Kořen! Vladimír je nejen známý moderátor a autor oblíbeného pořadu Zázraky přírody. Za svou práci na popularizaci vědy a ochranu životního prostředí získal prestižní cenu Česká hlava.

Na festivalu vás čeká nejen spousta zajímavých aktivit a přednášek, ale i neopakovatelná atmosféra pod taktovkou člověka, který dokáže přiblížit vědu a přírodu lidem.

Pískomil se vrací
Čas:
12:30-13:30
Dovádivý koncert pro rodiny s dětmi. Kapela Pískomil se vrací patří k jedné z mála profesionálních kapel v ČR, která se věnuje výhradně moderní dětské tvorbě a tvoří mezigenerační zábavu, při které se baví nejen děti, ale i rodiče. Pískomilovi právě vyšlo album Hotovoo. Při živém koncertu si užijete průpovídky Pískomila, originální texty, našlápnuté, živě zahrané písničky a skvělou práci s dětským publikem. Vhodné pro děti od 5 do 13 let.

KATR BAND
Čas:
14:45-15:45
Užijte si jedinečné vystoupení plné známých českých hitů s vězeňskou kapelou Katr Band.

Amenca
Čas:
16:15-17:15
Nechte se unést tradičními romskými melodiemi, které vás roztančí a přivedou do skvělé nálady!

Czech It
Čas:
18:00-19:00
Užijte si energickou show šestičlenné pop rockové kapely z Týnce nad Sázavou! Hrají výhradně autorskou tvorbu v angličtině a získávají stále více fanoušků. Jejich hit Unexpected dobyl hitparádu Evropy 2, kde se držel 4 týdny na první příčce. A to je teprve začátek! Letos se kapela kromě koncertování chystá vydat své debutové album TOTHESTARS. Czech It si užijete v sestavě: Daniel, Dominik, Lucie, Ondřej, Rút a Tomáš.

Pavel Callta s kapelou
Čas:
20:00-21:15
Zažijte jedinečný koncert Pavel Callta, českého zpěváka a skladatele, jehož hlas a hitovky jako „Nezapomeň“ a „Mami“ znají všichni! Od debutového alba až po nejnovější pecky, Pavel a jeho kapela přinášejí na pódium směs emocí, energie a muzikantského umění. Nechte se unést jejich živým vystoupením a prožijte s námi večer, na který budete dlouho vzpomínat!

Stánky projektů

Na prostranství před hlavním pódiem budou rozmístěny stánky vybraných projektů, kde budou prezentovány výsledky a přínosy realizovaných iniciativ. Návštěvníci se zde budou moci detailně seznámit s projekty z oblastí Kultury, Zdraví, Lidských práv, Spravedlnosti a Řádné správy. Budou seznámeni s výstupy projektů prostřednictvím prezentací, virtuální reality, workshopů. Mimo to budou také informování o dalších oblastech podpory Fondů EHP a Norska a své znalosti si budou moci ověřit v soutěžích o ceny.

Jak dobře znáte Fondy EHP a Norska? Kvíz o ceny

Přijďte do stánku Národního kontaktního místa otestovat své znalosti v kvízu o Fondech EHP a Norska a zjistěte, jak jste na tom! Roztočte kolo štěstí a vyhrajte krásné ceny.

Cestujeme do Norska

Zajímavosti a tipy přímo od zástupců Norské ambasády.

Advokační práce

Kromě své práce pro vás Active Citizens Fund chystá od 13:30 zajímavou přednášku na téma advokační péče v podání Advokačního fóra.

Technologická agentura ČR představuje program Kappa

U Technologické agentury ČR na vás bude čekat řada drobných zajímavostí ze světa vědy, výzkumu a inovací. Prostřednictvím zábavného kvízu se jich mnoho dozvíte, a pro ty nejúspěšnější máme připravené pěkné praktické ceny.

Bee pong a další aktivity pro děti i dospělé od Státního fondu životního prostředí

Státní fond životního prostředí vás zve k úlu zábavy programu Norské fondy: Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu. Zahrajte si Bee(r) Pong s včelí tématikou a pomozte včelám nasbírat co nejvíc pylu! Dozvíte se o zelených projektech podpořených Norskými fondy.

Jaké památky navštívit během putování po ČR

Ve stánku kulturních památek na vás čeká na dvacet památek podpořených Programem Kultura, který je ze všech programů největší. Zastavte se a zjistěte pár zajímavostí o krásných památkách, zajímavých výstavách nebo tipech na skvělé výlety. Každých dvacet minut se vám představí jiný projekt.

Stánek č.1 – Virtuální realita

Víte, jak vypadalo moře v prvohorách? Projděte se po jeho dně. Umožní vám to zástupci hutě Barbora v Jincích.

Huť Barbora byla postavena na začátku 19. století a fungovala přes sedmdesát let. Když podlehla konkurenčnímu boji s novými metodami tavby železa, vyrostla v zadním traktu hutě pila, která fungovala až do roku 1953. Následně začala budova chátrat a až v roce 2019 městys Jince zasáhl a začal s obnovou střechy. Projekt financovaný z EHP a Norských Fondů pomohl navrátit huť do původní podoby, kterou dnes můžete v Jincích spatřit. 

Městská knihovna v Praze – prohlédněte si zajímavou, téměř stolenou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí a pohlédněte na knihovnu a její služby novýma očima. 

Ústřední knihovna na Mariánském náměstí na Starém Městě byla postavena v letech 1924–1928 podle projektu Františka Roitha a po dokončení se jednalo o první účelovou knihovnickou stavbu v Československu a zároveň o jednu z nejmodernějších v Evropě. V současné době se připravuje projekt rekonstrukce, která by budovu zpřístupnila v podobě odpovídající nárokům a standardům 21. století. Projektem financovaným z EHP fondů byla knihovna převedena do virtuální podoby. Veřejnosti jsou tak představeny veškeré prostory, i ty běžně nepřístupné.

Stánek č. 2 - Představení pacientských organizací

Pacientský hub“ je projekt Ministerstva zdravotnictví ČR, který vznikl na podporu pacientských organizací. Zajišťuje komplexní vzdělávací program, poskytuje příležitost pro rozvoj, spolupráci a setkávání pacientů, expertů i veřejnosti v oblasti zdraví. 

  • 15:00-16:00 Anežka Dašková: Komunikace ve zdravotnictví

Panuje shoda na tom, že ve zdravotnictví chybí lidskost a efektivní komunikace. Co když je ale hlubším problémem rozdíl v očekávání a v tom, co mohou poskytovatelé péče nabídnout, a jak mohou pacienti péči přijímat? Kdy a jak můžeme zařídit, abychom se cítili víc jako partneři a méně jako soupeři? Koneckonců jsme všichni pořád jen lidé.

Anežka Dašková je lékařkou neurologie se zkušeností v oblasti paliativní medicíny. Sama žije s chronickou autoimunitní chorobou. Právě pohled na zdravotnictví z obou stran ji přiměl věnovat se tématům v prostoru mezi zdravotníky a pacienty, ať už v neziskovém sektoru, nebo prostřednictvím sociálních sítí

Projekt „Vznik a vývoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ pomohl vytvořit organizaci, která svým členům pomáhá prosazovat kolektivní zájmy pacientů a podporuje je v jejich práci. Zastupuje 46 pacientských organizací.

Stánek č. 3 – ProFem: Centrum pro oběti domácího násilí

Na stánku č. 3 se dozvíte o činnosti proFem - Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, o organizaci, která již více než 30 let pomáhá obětem o domácího a sexuálního násilí s návratem k plnohodnotnému životu. Kde hledat pomoc a jak taková pomoc dále probíhá? Více na stánku proFem.

Stánek č. 4 – Rodím v klidu bez násilí

Projekt „Rodím v klidu a bez násilí“ propojuje v rámci celé České republiky odborné organizace, které se podílejí na kultivaci péče o těhotné a rodící ženy a ženy po porodu. Zároveň zprostředkovává vzdělávání zdravotníkům a osvětu směrem k veřejnosti v otázce kvality a bezpečnosti porodní péče, upozorňuje na problematiku porodnického násilí, traumatizaci nejen žen ale i zdravotníků  a přináší odborné veřejnosti dokumenty a informace, které jim pomáhají poskytovat péči na co nejprofesionálnější úrovni.

Stánek č. 5 – Romští lídři a prevence nemocí v romské komunitě

Zjistěte, jak projekt "Romští lídři - hybatelé změny" pomohl nastolit užší spolupráci mezi romskými a proromskými aktéry v Moravskoslezském a Olomouckém kraji zaměřením na sdílení zkušeností, osvětu i vzdělávání uvnitř i vně vyloučených komunit.

Projekt „Saste roma“ se zaměřil na vývoj a implementaci nástrojů na posílení prevence specifických přenosných a nepřenosných onemocnění v romské komunitě, neboť zdraví obyvatelstva v sociálně vyloučených komunitách je dlouhodobě ve špatném stavu. Důvodem je nejen špatná dostupnost zdravotní péče, ale také nízká informovanost obyvatelstva o prevenci a příznacích nemocí.

Stánek č. 6 – Duševní zdraví dětí, dospívajících i dospělých

Projekt „Hlava v pohodě“ je audiovizuální vzdělávací program, který zahrnuje 8 tematicky zaměřených modulů, např. jak zacházet s emocemii, jak zacházet se stresem, zdravý životní styl. V podcastech Hlava v pohodě se mluví především o potížích, kteří řeší dnešní dospívající. Snaží se jim nabídnout řešení, říct jim, že nejsou sami, kam se můžou obrátit pro pomoc a že se nemají bát si o ni říct.

Seznamte se s projektem „Implementace a evaluace metodiky Childtalks+“, který pomáhá dětem duševně nemocných rodičů cítit se psychicky lépe. Představíme vám také naše programy pro školy, ve kterých se děti učí lépe zvládat stres a čelit tak náročným životním situacím, spolupracovat a řešit konflikty.

Stánek č. 7

Včasné zachycení duševních problémů dětí a mladých lidí a jak s nimi vhodně pracovat, aby nedocházelo k jejich dalšímu prohlubování, pomoc a podpora nejen pro ně, ale i pro jejich rodiny a školy. Tím vším se zabývá v ČR ojedinělý projekt „Tým duševního zdraví pro děti a adolescenty v ORP Kutná Hora: vznik, pilotní provoz a multidisciplinární program“. Přijďte se o projektu dozvědět více. Mimo jiné si budete moci prohlédnout antistresové pomůcky, metodiky a publikace a budete mít možnost si popovídat o péči o duševní zdraví dětí všeobecně.

Chcete se dozvědět více o tom, jak bojovat proti násilí? Odpoledne na stánku č. 7 zjistíte více o kampani „HateFree culture“. Součástí prezentace projektu bude i zajímavá přednáška v Pavilonu C.

Stánky č. 8, 9 a 10 – Jaký je život ve vězení a po něm?

Víte, že v České republice je téměř 20 tisíc vězňů a že téměř tři čtvrtiny se po nějaké době po propuštění vrací zpět za mříže? Ptáte se proč? A přemýšlíte někdy nad tím, jak by se to mohlo změnit?

Jednou z klíčových oblastí podpory Norských fondů je Program Spravedlnost, který přináší nové přístupy v práci s vězni zaměřené na zvýšení jejich motivace ke změně životního stylu, zlepšení jejich sociálních vazeb, podporu začlenění do společnosti a zlepšení jejich odborné kvalifikace a pracovních návyků. Cílem podpořených projektů je pomoci těm, kteří v životě udělali chybu, ji pokud možno neopakovat.

Po celý den se budete moci potkat se zástupci organizací, které se zaměřují na práci s odsouzenými v rámci výkonu trestu i po propuštění a budete mít možnost zjistit, v čem tkví smysl této práce a proč je tak důležitá pro nás pro všechny.

  • Probační a mediační služba představí projekt, v jehož rámci vznikl v Písku první probační dům v ČR. Dům poskytuje čerstvě propuštěným vězňům bezpečný prostor, ve kterém se po dlouhých letech strávených za mřížemi vracejí zpátky do běžného života, každodenních vztahů a návyků včetně těch pracovních.
  • Vězeňská služba představí nové programy zaměřené na budování motivace ke změně a zvládání závislostí. Pro tatínky, ale nejen pro ně, budou připraveny pracovní listy, se kterými pracují uvěznění tátové, kteří se rozhodnou zlepšit a upevnit vztah se svými dětmi. Budete si moci prohlédnout vězeňské eskortní vozidlo a popovídat si s příslušníky vězeňské služby o tom, co vás zajímá. A představí se také psovod se svým služebním parťákem, který předvede své dovednosti.
  • Asociace poskytovatelů adiktologických služeb sdružuje organizace, které se zaměřují na práci s osobami závislými na návykových látkách. Mimochodem, víte, že až 70 % vězňů užívá návykové látky a že závislost je jednou z hlavních příčin návratu za mříže? Zástupci asociace v rámci projektu pomohli více než 300 drogově závislým vězňům s překonáním cesty nejen z vězení na svobodu, ale i cesty ze závislosti. Vy se budete moci seznámit s tím, jak to dělali a jak se jim to povedlo.  Navíc se budete moci zeptat přítomných adiktologů na cokoli, co vás o problematice závislostí a návykových látek zajímá, a to anonymně a v soukromí.
  • Spolky RUBIKON Centrum a Vězeňská duchovenská péče představí projekty zaměřené na tzv. mentoring neboli doprovázení odsouzeného ve vězení při přípravě na propuštění na svobodu, a hlavně v nejtěžší fázi po propuštění, kdy je nejdůležitější se co nejdříve zapojit zpět do společnosti. Dozvíte se, co bylo nejtěžší a co dodávalo mentorovi a odsouzenému motivaci ke spolupráci i to, zda je tento způsob podpory inspirovaný norskou zkušeností účinný i v našich podmínkách. Připravená je i soutěž o ceny pro návštěvníky, kteří se nebojí vstoupit do světa za mřížemi. Věděli jste, že se v České republice se za posledních 20 let počet vězněných žen více než zdvojnásobil? Jejich potřeby se liší od potřeb vězněných mužů, stejně jako se liší důvody, proč se ve vězení ocitají. 
  • Věděli jste, že se v České republice za posledních 20 let počet vězněných žen více než zdvojnásobil? Jejich potřeby se liší od potřeb vězněných mužů, stejně jako se liší důvody, proč se ve vězení ocitají. Spolek RUBIKON Centrum představí projekt, který upozorňuje na nutnost specifického přístupu k ženám ve výkonu trestu i po propuštění. V rámci projektu vznikla řada zajímavých materiálů, včetně úspěšného instruktážního videa pro ženy nastupující do výkonu trestu, které má na YouTube již téměř 300 000 shlédnutí.
  • O tom, že i běh pomáhá, se můžete dozvědět od zástupců spolku Žlutá stužka, který organizuje každoroční osvětový Běh se žlutou stužkou. 

Můžete se těšit i na speciální vstupy:

11:30 – 12:30 a 15:30 – 16:30 
Jak na závislost? Zeptejte se na cokoli

Možnost kratších ukázkových konzultací s adiktology - terapeuty. „Zeptejte se na cokoliv, co vás v oblasti závislostí a poradenství zajímá - možnosti léčby, témata blízkých či osobní pochybnosti spojené se závislostním chováním. Nic není tabu.“  Konzultace mohou probíhat anonymně v nastavení terapeut - zájemce o konzultaci.

Konzultace poskytnou:

Vojtěch Betka, etoped a terapeut, absolvent Karlovy univerzity v Praze. Absolvoval psycho-dynamický terapeutický výcvik SUR. Od roku 2009 působí v SANANIMu, například na pozicích zástupce vedoucího Kontaktního centra, terapeut v Poradně pro rodiče a v Doléčovacím centru, vedoucí Centra pro osoby v konfliktu se zákonem. Kromě SANANIMu je se jako terapeut podílí i na programu Stop násilí. Byl aktivním členem Sekce drogových služeb ve vězení, Asociace poskytovatelů adiktologických služeb a výboru Asociace organizací v oblasti vězeňství.

Jakub Michal byl od roku 2002 projektovým manažerem v řadě organizací (Dobrovolnické centrum, z.s.; společnost Člověk v tísni ad.). Čtyři roky působil jako konzultant a metodik ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, kde se podílel na budování systému projektového poradenství pro instituce podílející se na řešení problematiky sociálního vyloučení.  Na pozici projektového manažera působí v Asociaci poskytovatelů adiktologických služeb. Je absolventem čtyřletého dynamicky orientovaného psychoterapeutického výcviku. Momentálně působí jako terapeut v ústecké adiktologické ambulanci organizace DRUG-OUT Klub, z. s.

13:30 – 14:15  
Živá knihovna aneb jak se žije s trestní minulostí
Rudolf, současný pracovník a bývalý klient RUBIKON Centra, představí svůj životní příběh a žitou zkušenost z výkonu trestu. Zajímá vás, jak se žije s trestní minulostí? Nebojte se zeptat naší „živé knihy“. Možná budete překvapeni. 

17:15 – 18:00 
Jak znovu neuklouznout? Debata o cestě na svobodu

V diskuzi, kterou moderuje Kristýna Čobanová, předsedkyně Vězeňské duchovenské péče a odborná pracovnice, si budeme povídat o světe za mřížemi a o tom, jak po propuštění začít znovu a jinak. Spolu s Kristýnou se do debaty zapojí také Jana Matulíková, kaplanka věznice Vinařice, Michaela Kočnarová, hlavní mentorka, Tomáš Váňa, mentor, a snad i další z vás, kterým je toto téma blízké nebo se o něm chcete dozvědět něco víc. 

Co o sobě řekli:
Tomáš Váňa: mám pěknou rodinu, přednáším politickou a mediální komunikaci na UK FSV a jsem ředitelem start-upu v letectví. V minulosti jsem působil v management consultingu i ve státní správě jako expert na EU. Věnuji se mentoringu a coachingu, ve volném čase aktivně sportuji.

Jana Matulíková: mám jednoho manžela, dvě děti a dvě vnoučata, pracuji s lidmi v církvi i ve vězení. Obojí je poučné i překvapující. Být rentiérkou mi nevyjde, ještě pár let budu muset pracovat, ale naštěstí mě má práce těší a naplňuje, je smysluplná. Odpočívám u čtení a umím zpívat z listu.

Michaela Kočnarová:jsem rozhodně zadaná, avšak volná pro práci s potřebnými, jako senioři, odsouzení a norští turisté. Diriguji pěvecký sbor. Zpívám všude a všem, v kriminále i venku. Ráda diskutuji, čtu a koukám v TV na detektivky (často poznám pachatele hned na začátku:)).

15:00 – 15:20
Ukázka práce psovoda a jeho čtyřnohého parťáka

Ukázka poslušnosti služebního psa a vyhledávání zakázaných látek. Bude probíhat v prostoru dětské zóny.
 

Workshopy a prezentace v Pavilonu C

V Pavilonu C se můžete zapojit do diskuzí a workshopů na různá témata např. Jak konstruktivně zvládat vztek? Jak být dobrým rodičem? nebo Jak kreativně čelit vlivu dezinformací na naše životy? A pokud vás zajímá, co vše se Fondům podařilo, po celý den bude probíhat promítání video spotů z našich projektů.

Workshop: Jak zvládnout vztek?

Prezentující: lektorky Bc. et Bc. Pavlína Pokorná a Mgr. Klára Zahumenská - pracovnice programu „Chci ovládnout vztek“ organizace SPONDEA

Čas: 11:00-12:30

Jak funguje vztek, proč ho zažíváme a k čemu nám může být užitečný? 

Na workshopu společně rozkryjeme mnohovrstevnatost této silné emoce a dalších s ní spojených pocitů. Získáte užitečné nástroje, abyste ve vzteku neubližovali*y lidem kolem sebe. Naučíte se zastavit dříve, než řeknete či uděláte něco, čeho byste pak litovali*y. Čeká vás trochu teorie, hodně metafor, praktické tipy, inspirace od ostatních, pohyb – a hlavně prostředí otevřené pro nové zážitky a poznání sebe sama.

Debata: Jak kreativně čelit vlivu dezinformací na naše životy

Prezentující: režisér Viliam Dočolomanský, novinářka Ivana Svobodová, psycholog a politolog Nikola Hořejš

Čas: 12:30-13:30

O svých zkušenostech s dezinformacemi a různých cestách, kterými se snaží zmírnit jejich dopad, budou společně hovořit režisér Viliam Dočolomanský, novinářka týdeníku Respekt Ivana Svobodová a psycholog a politolog Nikola Hořejš. Viliam Dočolomanský společně se svým souborem Farma v jeskyni vytvořil projekt „Online Hero“, který skrze umělecký zážitek i edukativní formáty odkrývá vliv manipulativního politického marketingu na životy každého z nás. V rámci projektu vznikla inscenace „Český hrdina“, která se volně inspiruje kauzou „prvního českého teroristy“ a přináší satirický pohled na svět ovlivněný dezinformacemi. Ivana Svobodová dlouhodobě sleduje vliv politiky a dezinformací na obyvatele menších měst a vesnic, hovoří s nimi v terénu o současných problémech a zajímá se o jejich příběhy. Nikola Hořejš působí v Ústavu empirických výzkumů STEM, kde mimo jiné vede a analyzuje výzkumy o dopadu dezinformací i jejich šiřitelích.

Workshop: Jak poznat duševní problémy teenagerů a jak jim předcházet?

Prezentující: doc. PhDr. Tomáš Čech, Ph.D., docent na PdF UP v Olomouci a hlavní řešitel projektu, Mgr. Markéta Novotná, Centrum prevence společnosti Podané ruce, o.p.s.

Čas: 13:30-14:30

Workshop představí projekt Primární prevence duševních poruch u dětí v období rané adolescence a související aktivity, realizovaný na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností Podané ruce, o.p.s. Projekt vedle žáků 7. a 8 tříd cílil rovněž na osvětu rodičů a vzdělávání pedagogů, kteří jsou významnými činiteli v období dospívání. Představí jednotlivé koncepty vzdělávání a blíže se bude věnovat ukázkám aktivit pro žáky a následné diskuzi.

Prezentace: Zlepšení dostupnosti veřejných služeb v území za využití geolokačních dat

Prezentující: Mgr. Jakub Jaňura a RNDr. Ing. Václav Jaroš, Ministerstvo vnitra

Čas: 14:30-15:30

Ministerstvo vnitra ČR díky projektu „Zlepšení podmínek pro decentralizaci a dostupnost veřejné správy v území“ disponuje unikátním datovým fondem o mobilitě obyvatel Česka. Tyto údaje zpracovává pro své analýzy rozvoje veřejné správy a strukturálního nastavení administrativních jednotek státu. Na realizaci projektu ministerstvo úzce spolupracovalo se 3 norskými výzkumnými institucemi. I díky této spolupráci a výměně zkušeností byl koncipován unikátní metodický postup sběru dat. Vzhledem ke své struktuře a objemu je tento datový zdroj zcela jedinečným nástrojem pro státní správu, samosprávu ale i pro akademickou sféru, s nimiž Ministerstvo vnitra data sdílí. Zároveň je ministerstvem provozován portál geolokačních dat (www.kamdojizdime.cz), který umožňují volný přístup k datům, vizualizaci jednotlivých datových sad za libovolné obce a obsahuje kartografické výstupy v podobě map meziobecních dojížďkových vztahů. Díky tomu se výstupy projektu stávají cenným a přitom dostupným zdrojem informací pro plánování veřejných služeb v ČR.

Prezentace: Cesta k lepšímu rodičovství: o programu pozitivního rodičovství Triple P s odborníky, lektory a rodiči

Prezentující: JUDr. Petra Nováková, a Dominic Weston, BA, Kateřina Whiters, Jana Horalová, Ivett Pavlis, Kateřina Novotná, David Starzyczný, Daniela Brůnová, Kateřina Sluková, Barbora Zatloukalová, Vladimíra Sikýřová, Triple P

Čas: 15:30-16:30

Program pozitivního rodičovství je světově uznávaný program, který dává rodičům a pečovatelům dovednosti potřebné k vybudování pevných rodinných vztahů, zvládání nevhodného chování a předcházení problémům předtím, než se vyskytnou. Projekt „Triple P“ učí rodiče dovednosti, které potřebují k tomu, aby vychovali sebevědomé zdravé děti a dospívající a vybudovali pevnější rodinné vztahy. Tento australský program založený na vědeckých výzkumech potvrzuje pozitivní vliv na zdraví celé rodiny a podpořil již přes 200 rodin v České republice.

Co dělat, aby první velká láska nepřinesla do života mého dítěte násilí -  promítání filmu "Všude dobře, doma nejlíp?" a diskuse

Prezentující: Barbora Jakobsen, klinická psycholožka,  Lenka Felcmanová, předsedkyně organizace Society For All

Čas: 16:30 - 17:30

Narušené rodinné vztahy, fyzické i psychické násilí, popření problému, pocity bezmoci a zoufalství i radostné chvíle a úleva. Situace typické pro násilí v blízkých vztazích zobrazuje film Všude dobře, doma nejlíp?, který je součástí nového preventivního programu pro teenagery. 

Půlhodinový dánský film adaptovaný pro české prostředí zachycuje příběh zdánlivě spořádané rodiny, v níž se otec dopouští násilí na své partnerce a dětech. Doplňuje ho metodická příručka pro pedagogy a pracovní sešit pro žáky.

Po promítání filmu bude následovat diskuse s Barborou Jakobsen a Lenkou Felcmanovou. 

Ti, kdo mluví sami za sebe – Dílna dokumentárního divadla

Prezentující: Jana Svobodová(CZ) a Zov Vélez(UK)

Archa-Centrum Dokumentárního Divadla

Čas: 17:30 - 19:30

Dílna  je určena veřejnosti s aktivním zájmem o divadelní tvorbu. Jazykem workshopu je čeština, případně čeština a angličtina.

V rámci workshopu budou účastníci zkoumat způsob tvorby dokumentárního divadla se zaměřením na improvizaci a rozhovory jako zdroje autentického divadelního textu. Workshop nabídne účastníkům originální techniky založené na metodě Úhlů pohledu, jejichž důležitou součástí je objevování schopnosti „extrémního naslouchání“. Krok za krokem budou účastníci nejprve zkoumat vzájemné vztahy, funkci prostoru jako partnera k jevištní akci a následně rovinu autentického textu.

Prezentace: Jak jsme bojovali s nenávistí?

Prezentující: Lukáš Houdek

Čas: 19:00 – 20:00

Vládní kampaň „HateFree Culture“ fungovala více než 10 let. Jak se nálady ve společnosti vůči jednotlivým menšinám proměňovaly? Je možné na ně efektivně reagovat? A co se děje, když se nenávist obrátí proti vám samotným?

Dětská zóna – aktivity pro děti

Pro děti máme připravený žonglovací workshop, pohádku a muzikoterapii, kreativní malování, pískování skleniček, výrobu odznáčků a spoustu další zábavy. Těšit se mohou na práci psovodů a virtuální realitu. Nebude chybět ani divadlo v karavanu.

Workshop: Příběh dubových kuliček

Čas: 11:00-12:00 a 14:30-15:30 (Omezená kapacita)
Přijďte na netradiční program Muzea umění Olomouc! Čeká na vás dopolední a odpolední workshop, na němž odhalíte příběh dubových kuliček zvaných duběnky, vás přenese v čase do období středověku, kdy kniha byla vzácným pokladem a umělci čerpali výtvarný materiál pouze z přírody. Budete experimentovat s barevnými pigmenty a vyzkoušíte si přípravu inkoustu podle receptur starých mistrů.

Taneční vystoupení dětského souboru Kalimero

Čas: 13:50-13:55 a 15:05-15:10
Taneční vystoupení 9 dětí z Velkých Hamrů. Nejprve děti představí romské tance, poté to rozjedou v moderním stylu.

Interaktivní muzikoterapeutické vystoupení pro děti: "Jak Maui zkrotil Slunce"

Čas: 14:00-15:00
Hrají: Šárka Tesařová, Jana Palatá
Představíme polynéský mýtus o tom, jak Maui zkrotil Slunce. Tato legenda odehrávající se v zemi Aoteroa vypráví příběh o tom, jak statečný hrdina zkrotí velkého boha Slunce “Tama-Nui-Te-Ra”, aby prospěl svému lidu. K vyprávění tohoto příběhu o mazanosti a statečnosti použijeme hudební nástroje. Příběh si užijí dospělí i děti. Všichni jsou vítáni!

Ukázka práce psovoda a jeho čtyřnohého parťáka

Čas: 15:00-15:20
Vězeňská služba ČR představí ukázku poslušnosti služebního psa a vyhledávání zakázaných látek (travnatá plocha před dětskou zónou).

Workshop: Žonglování

Čas: 15:15-17:15

Přijďte si zkusit cirkus na workshop CIRQUEONu - Centra pro nový cirkus! Během workshopu si vyzkoušíte různé žonglovací techniky jako například žonglování s míčky, flowersticky, talíři nebo s obručemi. Přijít na otevřený workshop mohou děti i dospělí, a to kdykoliv v jeho průběhu. 

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus je organizace podporující rozvoj nového cirkusu v ČR na mnoha úrovních. Jádrem činnosti jsou kurzy pro veřejnost, rezidenční program, podpora profesionálních umělců, informační činnost, provoz odborné knihovny a organizace vlastních kulturních událostí a festivalů. 

Workshop: Malování pro děti i dospělé

Čas: 11:00-18:00
Vyzkoušejte své kreativní zručnosti během workshopu malování. Lektoři z projektu „Svět Romů v díle malířky Míly Doleželové – expozice a kulturně vzdělávací program Středoevropského centra pro kulturní dědictví v Telči“.

Workshop: Malování na velkoformátové plátno

Čas: 14:00-17:00
Na workshopu společně vytvoříme velkoformátový obraz cca 1,5x4 m. Všichni se mohou účastnit, bez ohledu na věk, postižení nebo kteroukoliv další odlišnost. Tvoříme inkluzivně.

Spolek Barvolam od roku 2016 podporuje umělce a umělkyně s intelektovým postižením nebo na autistickém spektru. Vytváří příležitosti pro spolupráci mezi nimi a umělci a umělkyněmi z běžného světa umění, například během společného malování na jednom plátně. Díky dotaci z Fondů EHP jsme mohli v roce 2020 zahájit provoz sdíleného ateliéru Studio Barvolam, který poskytuje zázemí jedenácti umělců a umělkyň.

Moetivi Karavan / Expedice k domovu

Daleká cesta za blízkým domovem. Možná, že domov je všude tam, kde jsme my.
Autorský projekt Dominiky Špalkové a Báry Ungerové pro rodiny s dětmi od čtyř let.

Časy představení: 11:00, 13:00, 15:00, 17:00

Registrace: Max. 8 osob - Na představení je nutné se předem registrovat (v den představení prosíme o registraci "před Karavanem").

Zážitková inscenace vhodná pro malé i velké se odehrává uvnitř karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací. V Moetivi Karavanu ožívají obyčejné věci, které má každý doma. Uvnitř je útulno, bezpečí, hra, tajemství… a možná přijde i sob… 

Workshop: Výroba odznáčků a virtuální realita

Čas: 11:00-18:00
Projekt „Hanušovice společné“ připraví pro děti kreativní workshop, během kterého si mohou vyrobit pěkné odznáčky. Zpestřením bude představení virtuální reality, coby jedinečného způsobu využití na základních školách i při výběru budoucích profesí.

Workshop: Tvorba skleněných obrázků

Čas: 11:00-18:00
Projekt Spojeno sklem si pro děti představí hravý kreativní workshop, během kterého si vytvoří skleněné obrázky pomocí netradiční metody použití sklářské drti.

Fotokoutek se sobem

Čas: 11:00-18:00
Seznamte se s maskotem Festivalu Fondů EHP a Norska – naším Sobíkem. Potkáte ho nejen v zimním fotokoutku v dětské zóně, ale v rámci celého areálu. Kdo z dětí uloví fotku se sobíkem, může se po splnění dalších úkolů těšit na malou odměnu :-)

Kontakt a link na sociální sítě

Facebook     Iństagram     X     YouTube

Najdete nás také na: Kudyznudy.cz - tipy na výlet