20. listopadu 2024 byl v rámci nového programového období spušťen Fond pro občanskou společnost. Jeho cílem je posílit demokracii, lidská práva a kapacity neziskových organizací v Evropě. Celková alokace je 300 mil. EUR, pro Českou republiku je vyčleněno 20,3 mil. EUR.
Jednou z podmínek úspěšného čerpání finančních prostředků z FM EHP/Norska 2014 – 2021 je zhodnocení realizovaných programů nezávislým evaluátorem. Přinášíme další dvě evaluační zprávy.
Na 300 zástupkyň a zástupců občanské společnosti se ve čtvrtek 17. října sešlo v Míčovně Pražského hradu, aby slavnostně zakončili program Active Citizens Fund, který podpořil 305 projektů částkou přes 300 milionů korun. Akce s názvem Oslava odvahy vzdala hold práci organizací, které za 5 let trvání programu zapojily do zlepšování života v Česku přes 2,5 milionu lidí.
Národní ústav duševního zdraví a Úsměv mámy se zaměřily na problematiku duševního zdraví žen v období těhotenství a mateřství. Na oblast, kterou se dosud v České republice nikdo systematicky nezabýval. V projektu proběhla studie, která by mohla být základem plošného screeningu psychiky maminek a systému pomoci těm, které to potřebují.
Dne 20. září 2024 se v Praze konalo 7. Výroční zasedání Fondů EHP a Norska 2014-2021.
Studenti gastronomických oborů ze sociálně a ekonomicky znevýhodněného prostředí se inspirovali v Norsku a získali chuť do dalšího studia. Projekt „Přátelství a vaření bez hranic“, který vznikl díky podpoře Fondů EHP v rámci programu Vzdělávání, se zapsal do dějin Střední školy v Boru jako příběh plný odhodlání, trpělivosti a nezdolné vůle.
Na pražském Výstavišti se 21. září 2024 slavilo: úspěchy vybraných projektů podpořených ve třetím programovém období Fondů EHP a Norska.
Ministerstvo financí, Zprostředkovatel programu Lidská práva, začleňování Romů a domácí a genderově podmíněné násilí, vyhlašuje dne 15. 5. 2024 ve 12:00 hod. výzvu BALP1 k předkládání žádostí o grant na financování bilaterálních iniciativ z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni financovaného z Norských fondů 2014 - 2021.
Den plný hudby, soutěží a zajímavých projektů, workshopů pro děti i dospělé. Akce je zdarma.
21.9.2024 od 11:00 hod. - Výstaviště Praha - Holešovice
S novým programovým obdobím 2021–2028 byla zahájena veřejná konzultace návrhu „Blue Book“, klíčového dokumentu definujícího priority a programové oblasti tohoto období.
Ministerstvo financí, Zprostředkovatel programu Zdraví, vyhlašuje dne 15. 5. 2024 ve 12:00 hod. výzvu BAZD2 k předkládání žádostí o grant na financování bilaterálních iniciativ z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni financovaného z EHP fondů 2014 - 2021.
Ministerstvo financí, Zprostředkovatel programu Spravedlnost, vyhlašuje dne 15. 5. 2024 ve 12:00 hod. výzvu BASP1 k předkládání žádostí o grant na financování bilaterálních iniciativ z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni financovaného z Norských fondů 2014 - 2021. Z důvodu vysokého zájmu je alokace této výzvy již vyčerpána
Projektu revitalizace barokní sýpky Lemberk se dostalo uznání prezidenta České republiky Petra Pavla. Setkání se konalo ve středu 17. července v Lánech a pro realizátory projektu bylo ctí představit výsledek prací osobně panu prezidentovi a první dámě.
V Mladějovické tvrzi, nacházející se na pomezí strakonického a píseckého okresu, se setkává historie s moderní kulturou a kreativitou. Tvrz postavená v roce 1467 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, kterou mají na svědomí manželé Durychovi. Ti se v roce 2009 rozhodli zchátralou památku zachránit a proměnit ji v živé kulturní centrum.
Pátá zveřejňovaná evaluační zpráva je věnovaná programu CZ-Zdraví. Cílem evaluace bylo zhodnotit, zda Program Zdraví plní stanovené cíle a zejména to, jak do budoucna navázat na dosažené výsledky.
Zprostředkovatel programu oznamuje aktualizaci Výzev BALP1, BAZD2 a BASP1 k předkládání žádostí o grant na financování bilaterálních iniciativ z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni financovaného z Norských fondů 2014 – 2021.
Ministerstvo financí - Zprostředkovatel programů vydává aktualizovaný Pokyn pro žadatele a konečné příjemce v rámci programů Spravedlnost, Lidská práva, Řádná správa věcí veřejných a Zdraví, který je platný od 15. 5. 2024.
Nezávislá evaluace je nedílnou součástí projektového cyklu a vhodný nástroj pro další zlepšení implementace projektů nyní i v budoucnu. Evaluátoři zpracují 9 nezávislých hodnotících zpráv, které budou postupně zveřejňovány.
Ministerstvo kultury jako poskytovatel a Partner programu ve spolupráci s Ministerstvem financí - Zprostředkovatelem programu vyhlásilo dne 13. 5. 2024 (zveřejněna dne 19. dubna 2024) 5. uzavřenou výzvu k předkládání žádostí o grant na bilaterální aktivity z Fondů EHP 2014-2021 v rámci programu Kultura. Z důvodu vysokého zájmu je alokace této výzvy již vyčerpána.
Ministerstvo kultury jako poskytovatel a Partner programu ve spolupráci s Ministerstvem financí - Zprostředkovatelem programu vyhlásilo dne 19. 4. 2024 5. uzavřenou výzvu k předkládání žádostí o grant na bilaterální aktivity z Fondů EHP 2014-2021 v rámci programu Kultura určenou výhradně pro příjemce grantů z ukončených hlavních výzev.
Muzeum romské kultury otevřelo Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Tento vzácný okamžik historického uznání je výsledkem podpory ze strany Fondu EHP a Norska. Je projevem úcty k minulosti a zároveň nese naději do budoucnosti. Otevření tohoto památníku představuje zásadní krok směrem k uznání a připomenutí historie romských a sintských komunit, přičemž osvětluje temné kapitoly minulosti.
Proškolení stovek policistů a policistek a dalších profesí pomáhajících obětem domácího a sexualizovaného násilí, semináře pro žactvo a studentstvo jako jeho prevence, čtyři roky spolupráce. Konference Násilí je možné zastavit představila výsledky projektu Úřadu vlády ČR.
Rozšíření multidisciplinárního týmu, zkvalitnění ambulantní péče, terapie hrou, moderní terapeutické a edukační aktivity, vybudování a vybavení dvou unikátních terapeutických zahrad nebo posílení informovanosti rodičů, tak vypadá další rozšíření psychiatrické péče o mladistvé, ke kterému přistoupila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze v rámci projektu „Edukačně terapeutické centrum VFN“ na Psychiatricé klinice. Projekt pro adolescenty za více než 14,5 milionu korun je financován z Fondů EHP 2014-2021.
Intervenční programy pro odsouzené: V Tereziánském sále Břevnovského kláštera se 15. dubna 2024 za přítomnosti zástupců Velvyslanectví norského království v Praze, ředitelství norské nápravné služby, Ministerstva spravedlnosti ČR, Ministerstva financí ČR, vedení Vězeňské služby ČR a zapojených věznic, garantů, lektorů a odborné veřejnosti uskutečnila slavnostní závěrečná konference projektu Snižování rizik odsouzených prostřednictvím intervenčních programů.
Jednou z podmínek úspěšného čerpání finančních prostředků z FM EHP/Norska 2014 – 2021 je evaluace realizovaných programů nezávislým hodnotitelem (evaluátorem). Třetí evaluační zpráva, kterou zveřejňujeme, se týká Programu Vzdělávání.
Ve čtvrtek 14. března 2024 byly představeny významné inovační pokroky v oblasti řečových technologií, přičemž za ním stojí tým českých a norských odborníků. Tento úspěch byl prezentován na tiskové konferenci v norském Trondheimu s online přenosem. Jedná se o úspěšné dokončení mezinárodního partnerství mezi NEWTON Technologies, Technickou univerzitou v Liberci (TUL) a Norskou univerzitou vědy a techniky v Trondheimu (NTNU).
Onemocnění demencí zásadně mění život nemocného člověka i jeho blízkých. Podpora rodiny, stabilní zázemí a využití profesionálních služeb umožňují nemocnému prožívat jeho život co nejkvalitněji. Charita Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity spolu s partnery uskutečnili projekt zaměřený šíření informací o životě s demencí a podporu neformálních pečovatelů.
Projekt Hlava v pohodě byl 31. 12. 2023 ukončen. Vznikl v květnu 2021 proto, že v souvislosti s covidovou izolovaností dětí a dospívajících se začalo ukazovat, že jejich duševní zdraví není v dobré kondici. Vzdělávací centrum Turnov se zaměřilo na děti a dospívající ve věku 11–16 let, pedagogické pracovníky, rodiče dětí a komunitu obecně. Cílem byla podpora duševního zdraví, osvěta a prevence.
Výstava v Kampusu Hybernská v Praze unikátním způsobem představí místa spojená s historií ženského hnutí v Praze. Byla zahájena vernisáží v předvečer MDŽ, ve čtvrtek 7.3.2024 a potrvá do 12. dubna 2024.
Kvalitní sexuální výchova může fungovat jako prevence znásilnění. Sexuální a vztahová výchova je jednou z oblastí, kterou mladí lidé ve vzdělávání skutečně oceňují. Nová studie zjistila, že má i zásadní dopad na postoje studujících a může pomoci předcházet sexuálnímu násilí: Konsent vyzývá k systémové změně.
Dne 12. března 2024 byl v Kutné Hoře slavnostně zahájen provoz nového policejního vzdělávacího zařízení, které vzniklo přestavbou části bývalých kasáren. Symbolickým přestřižením pásky byl zahájen provoz moderního zařízení, které má sloužit pro vzdělávání policistů a zaměstnanců policie, ale také pro podporu místní a státní samosprávy.
Počet případů domácího násilí meziročně narůstá. Jen v loňském roce policie využila institutu vykázání násilné osoby ze společného obydlí v 679 domácnostech s nezletilými dětmi – to je o 119 případů více než v roce 2022. Vyplývá to ze statistik intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím. Jejich pracovníci navíc upozorňují, že u dětí vystavených domácímu násilí se zvyšuje riziko přenosu násilí. Komunikační kampaň s názvem Kolotoč násilí radí nejen obětem, ale i svědkům či pachatelům násilí, jak pomyslný kolotoč zastavit.
Díky Fondům EHP a Norska se podařilo přinést do českého prostředí řadu témat, která byla dosud z pohledu veřejné podpory řešena spíše okrajově. Nezávislá evaluace je nedílnou součástí projektového cyklu. Druhá vydaná evaluační zpráva hodnotí inkluzi Romů napříč čtyřmi programy.
Ombudsman Stanislav Křeček a zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm včera představili, jak se jejich úřad připravuje na případné další rozšiřování působnosti v oblasti ochrany lidských práv.
Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci těchto workshopů vznikly a které nabízí svědectví o tom, jak tyto děti vidí svůj svět, je nyní ke zhlédnutí v pražské 400 ASA Gallery. Výstava s názvem Můj svět trvá od 20. února do 2. března 2024.
2,3 mld. Kč ročně je vynaloženo z veřejného zdravotního pojištění na léčbu dopadů sexualizovaného násilí. Vyplývá to z nového výzkumu organizace proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, o.p.s. a agentury MindBridge Consulting a.s. Dle výzkumu se s nějakou formou sexualizovaného násilí setkalo 58 % žen. Konkrétně se znásilněním pak každá pátá žena (20 %). 76 % obětí znásilnění uvedlo dopady na své psychické nebo fyzické zdraví, vztahy, studium, práci, či dokonce život ohrožující dopady. Ženy, které zažily znásilnění ve věku do 15 let, téměř všechny uvedly, že to mělo negativní dopady na jejich život (93 % respondentek).
Zikmundova vila ve Zlíně nastínila plány pro tento rok. Největší novinkou je zavedení virtuální prohlídky, díky které se stane dostupnou také seniorům a imobilním. Klasické komentované prohlídky vily pak budou obohaceny o video se záběry ze života Miroslava Zikmunda. V plánu jsou také besedy se zajímavými hosty, v nejbližší době do vily zavítají architekt Josef Pleskot nebo vnuk Jiřího Hanzelky, Jakub Brynda. Pokračovat bude i spolupráce s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Baťovou vilou.
Tříletá pilotáž, lektoři po celé zemi a desítky skupinových kurzů pro rodiče. Použití v rodinách, nemocnicích i střediscích výchovné péče. To jsou výsledky projektu Triple P v České republice.
Ministerstvo financí - Zprostředkovatel programu Kultura organizuje dva semináře pro konečné příjemce grantů programu Kultura.
Na pražském Břevnově se 22. ledna 2024 otevřel PORT - první centrum pro oběti sexuálního násilí v České republice.
Výzkumný projekt nazvaný RegioHyt sjednotil síly českých a norských vědců v ambiciózním úsilí o využití vodíku jako paliva pro české železnice. Toto inovativní konsorcium vytvořilo norský výzkumný institut SINTEF a české organizace ÚJV Řež, VŠCHT Praha, Výzkumný Ústav Železniční, Česká vodíková technologická platforma, Centrum dopravního výzkumu a Správa železnic ČR. Projekt podpořený Fondy EHP prostřednictvím Programu Výzkum (KAPPA) odstartoval v roce 2021 s hlavním úkolem posoudit potenciál nasazení vlaků s vodíkovým pohonem na českých železnicích.