Fond pro občanskou společnost
- ←
- →
Vydáno
Island, Lichtenštejnsko a Norsko spouštějí nový Fond občanské společnosti Fondů EHP a Norska, který má za cíl posílit demokracii, lidská práva a právní stát napříč Evropou. Tento fond představuje klíčovou podporu pro organizace občanské společnosti v době, kdy demokratické instituce čelí nebývalým výzvám.
Občanská společnost: Pilíř demokracie
Organizace občanské společnosti hrají zásadní roli při ochraně a podpoře demokratických hodnot. V posledních letech však čelí v Evropě rostoucímu tlaku – od restriktivních zákonů přes snížený přístup k financování až po nepříznivé prostředí pro občanskou participaci. Nový fond ve výši více než 300 milionů eur přináší bezprecedentní úroveň podpory, která má posílit jejich odolnost a schopnost čelit těmto výzvám.
„Podpora občanské společnosti je společným úkolem. Žádná země sama nemůže zaručit demokracii a ochranu občanské společnosti. Norsko je odhodláno spolupracovat s Evropskou unií na ochraně těchto hodnot,“ uvedl norský ministr zahraničí Espen Barth Eide.
Podpora demokratických hodnot
Fond se zaměřuje na klíčové oblasti, které podporují demokracii, právní stát a lidská práva, například:
- Posilování demokratických hodnot, zapojení občanů a mediální gramotnosti.
- Účast občanské společnosti na demokratických procesech.
- Podporu lidských práv, boj proti diskriminaci a prosazování sociální spravedlnosti.
- Rovnost pohlaví, včetně práv LGBTIQ+ a sexuálního a reprodukčního zdraví.
- Ochranu klimatu, udržitelný rozvoj a spravedlivou zelenou transformaci.
- Rozvoj organizací a zajištění příznivého prostředí pro občanskou společnost.
„Občanská společnost je klíčová pro snížení sociálních a ekonomických rozdílů. Prostřednictvím tohoto fondu zajistíme, že budou mít organizace zdroje a odolnost potřebné k prosazování demokratických hodnot i v náročném prostředí,“ doplnila islandská ministryně zahraničí Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir.
Posilování kapacit a spolupráce
Vedle finanční podpory se fond zaměřuje na rozvoj kapacit organizací občanské společnosti, například diverzifikaci zdrojů financování, efektivní zapojení dobrovolníků a zlepšení fungování v komplikovaných podmínkách. Důraz bude kladen také na spolupráci na evropské úrovni, sdílení osvědčených postupů a posilování přeshraničních sítí.
Zapojení znevýhodněných skupin
Fond bude cíleně podporovat ženy, mládež, menšiny, migranty, uprchlíky, LGBTIQ+ komunity a romské obyvatelstvo. Prostřednictvím advokacie, občanského zapojení a tvorby politik pomůže těmto skupinám aktivně se zapojit do demokratických procesů a prosazovat své zájmy.
Současně se spuštěním programu byla otevřena výzva pro potenciální zprostředkovatele fondu v jednotlivých zemích. Informační den pro stakoldery i zájemce o roli zprostředkovatele se uskuteční 12. února 2025 v Praze.
Více informací na stránkách Kanceláře finančních mechanismů