Projekt Modernizace policejního výcvikového centra poskytuje prostor pro vzdělávání Policie ČR

- ←
- →
Vydáno
Projekt Modernizace policejního výcvikového centra
Nevidíte video s projektem? Povolte v prohlížeči marketingové cookies, nebo se podívejte rovnou na YouTube
Na okraji středočeské Kutné Hory vzniklo nejmodernější výcvikové centrum Policie ČR u nás. Díky financování z Norských fondů se z opuštěných kasáren stalo špičkové zařízení, které slouží nejen k výcviku policistů, ale také zaměstnanců veřejné správy a dalších složek. Moderní výukové zázemí, venkovní výcvikový polygon dle standardů NATO i otevřenost vůči externím institucím dělají z tohoto centra unikát v rámci celé České republiky.
Vzdělávací zařízení zrekonstruované z bývalých kasáren bylo otevřeno na jaře 2024
Policie České republiky měla doposud k dispozici šest vzdělávacích zařízení. Ty se specializovaly převážně na základní odbornou přípravu nových policistů, nebo na specifickou přípravu stávajících příslušníků policie. Díky Norským fondům vzniklo další. „Potřeba pro vybudování speciálního výcvikového centra vznikla už před lety na základě dynamicky se vyvíjející bezpečnostní situace, a to nejen v České republice, ale i ve světě,“ vysvětluje Ing. Erika Čejková, náměstkyně pro ekonomiku Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, která byla zároveň jednou z členek projektového týmu. Na změny ve světě musí umět Policie ČR reagovat pružně a efektivně a stávající vzdělávací a výcviková zařízení jí začínala být, lidově řečeno, malá.
Opuštěná kasárna znovu ožila
Pro policejní záměr se nabízel objekt nevyužívaného armádního areálu na okraji Kutné Hory. Bývalá kasárna byla revitalizována na moderní celorepublikové výcvikové centrum. Velkou výzvou byla příprava a realizace rekonstrukce v krátkém čase (tři roky), která byla značně komplikována covidovou pandemií, odlivem pracovníků dodavatelské firmy způsobeným válkou na Ukrajině, změnou dodavatele nebo zvýšením cen stavebních prací. Ale podařilo se a v březnu 2024 přivítal areál první návštěvníky.
Konferenční prostory, učebny, volnočasové aktivity a ubytování hotelového typu
Multifunkční?
„Toto vzdělávací zařízení je svým způsobem unikátní, neboť se zde mohou školit nejenom policisté, občanští zaměstnanci Policie České republiky, ale i ostatní složky státní správy, což není úplně obvyklé u našich ostatních vzdělávacích zařízení,“ říká plk. Mgr. Jiří Fejfar, ředitel Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.
Znamená to také, že zde mohou probíhat školení různého typu co do obsahu. Komplex disponuje velkým kongresovým sálem s kapacitou sto osob. Dále zde nalezneme různě velké učebny, počítačové učebny i venkovní výcvikový polygon.
Prostory využívají jednak složky policie, ministerstva vnitra, neziskové organizace, akademické instituce a orgány veřejné správy. „O prostor je velký zájem, který překvapil i nás,“ hodnotí oblíbenost areálu náměstkyně Čejková s tím, že areál je stoprocentně vytížen. Zároveň všichni z policejního prezidia poukazují na to, že taková otevřenost vůči externím subjektům není u ostatních zařízení policie obvyklá.
Výcvikový polygon dle standardů NATO a zasazení do historického centra
Jedná se bezesporu o nejmodernější zařízení tohoto typu u policie, a to jak technicky, tak stavebně. Je zde venkovní polygon splňující standardy NATO. „Probíhá zde příprava a výcvik policistů pro zahraniční mise,“ přibližuje plk. Mgr. Ondřej Vinš, ředitel vzdělávacího zařízení Kutná Hora. To je zároveň unikátní i tím, že je zasazeno do prostředí historického města s památkami zapsanými na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Výcviková dráha splňuje standardy NATO
Pozitivní ohlasy účastníků
Jan Mareš byl účastníkem školení mediální komunikace: „Musím říct, že výcvikové centrum na mě působí velmi pozitivním dojmem,“ hodnotí ubytování hotelového typu se sociálním zařízením na pokojích, propojení jednotlivých bloků a výukových místností. Jak vybavení pokojů, tak i technické zázemí je na velmi vysoké úrovni a působí moderním dojmem a velmi čistým designem. „To vše přispívá k dobrému pocitu zde. Určitě se sem budu rád vracet na vzdělávací aktivity i na budoucí výcviky,“ pokračuje ve chvále Jan Mareš.
Jediné, co mu ve vzdělávacím centru chybí, je větší možnost volnočasového vyžití. Není zde zatím hřiště, posilovna, venkovní posezení. S tím se ale také počítá. „Plánujeme vybudování prostor pro volnočasové aktivity tak, aby pobyt účastníků kurzu byl ještě příjemnější,“ přibližuje budoucí vizi ředitel vzdělávacího zařízení plk. Mgr. Vinš.
„Velmi mě těší, že přes veškeré překážky se nám podařilo ze zanedbaného areálu vybudovat moderní policejní centrum,“ říká náměstkyně Erika Čejková. „Fondy EHP a Norska v tomto sehrály roli klíčovou. Jsme velmi vděční, že jsme byli do tohoto projektu zapojeni, vnímám jej jako velký přínos pro Policii České republiky, pro její bezpečnost a pro vycvičenost policistů,“ uzavírá plukovník Jiří Fejfar.
Při natáčení rozhovorů: Ing. Erika Čejková, plk. Mgr. Jiří Fejfar, plk. Mgr. Ondřej Vinš a Jan Mareš
Web projektu: https://policie.gov.cz/clanek/pdp2-modernizace-policejniho-vycvikoveho-centra.aspx
Slavnostní otevření centra: Slavnostní otevření moderního policejního vzdělávacího zařízení v Kutné Hoře: Důležitý krok pro bezpečnost a profesní rozvoj
Projekt byl financován Norskými fondy 2014 – 2021 prostřednictvím programu Vnitřní věci
Název projektu: | Modernizace policejního výcvikového centra |
---|---|
Realizátor projektu: | Policejní prezidium ČR |
Partneři projektu: | --- |
Program: | Vnitřní věci |
Grant: | 99 297 918 Kč |
Cíl projektu: | Vybudování funkčního policejního školicího centra přestavbou stávajících nevyužitých vojenských zařízení v Kutné Hoře. Nezávislé funkční školicí centrum bude součástí velkého komplexu s celkovou plochou 26 418 m². Centrum se bude skládat ze 3 budov o celkové ploše 1 600 m² a bude mimo jiné obsahovat konferenční sál s maximální kapacitou 100 účastníků, 8 učeben s celkovou kapacitou asi 190 míst a ubytovací kapacity pro cca 100 účastníků. Centrum poskytne potřebné podmínky pro pořádání konferencí, školení, cvičení, workshopů, kurzů a setkání na různých úrovních, což vytvoří podmínky pro zlepšení vzdělávání Policie ČR, a tím i vyšší úroveň její profesionality a prohloubení spolupráce s dalšími zúčastněnými stranami. |