Kulturní dědictví
Vydáno
Aktualizováno 2. 8. 2021 13:30
- Aktualizace textu a harmonogramu výzev
- Aktualizace textu a harmonogramu výzev
- Aktualizace textu - předmět podpory
- Aktualizace harmonogramu (Inovativní využití kulturního dědictví)
- Aktualizace textu a harmonogramu výzev
- Aktualizace textu
- Aktualizace textu
Podpora zachování kulturních památek – jejich obnovy a smysluplného využití. Hledáme projekty, které propojí ochranu, obnovu a prezentaci kulturního dědictví s trvale udržitelnými podnikatelskými strategiemi a vytváří funkční síť vlastníků, správců, místní a regionální správy, soukromého sektoru, rozvíjející místní komunitu.
Harmonogram výzev:
- Revitalizace movitého a nemovitého kulturního dědictví - výzva byla ukončena 30. 4. 2020.
- Inovativní využití kulturního dědictví - výzva byla vyhlášena 2.8.2021.
Inovativní využití kulturního dědictví (podrobné informace viz text výzvy)
Podporované kulturní dědictví:
-
nemovité kulturní památky, které jsou samostatně evidovány v Ústředním seznamu kulturních památek ČR (stavební objekty a jejich soubory včetně krajinářských a zahradních kompozic jako součást kulturní krajiny),
-
sbírkové předměty a sbírky muzejní povahy evidované v Centrální evidenci sbírek,
-
movité kulturní památky, které jsou evidovány v Ústředním seznamu kulturních památek ČR,
-
písemné kulturní dědictví (historický fond evidovaný v Centrální evidenci sbírek a v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, unikátní novodobé fondy knihoven evidovaných v evidenci Ministerstva kultury ČR).
Finanční podpora je určena na:
-
trvalé, opakované nebo jednorázové nekomerční aktivity sloužící veřejnosti zaměřené na inovativní využívání kulturního dědictví (viz specifikace výše) a aktivity, např. trvalé/dočasné expozice a výstavy, koncerty, festivaly, představení, přednášky, besedy, projekce, semináře, kurzy, výtvarné ateliéry, vzdělávací programy, historické cesty, zážitková centra, konference, zájmové kroužky a aktivity pro děti a dospělé vč. sportu, soutěžní akce pro děti, půjčování knih (veřejné knihovny), výzkumné činnosti vázané na předmět podpory (zjištění nových informací o předmětu podpory);
-
aktivity propojující podnikatelskou sféru, místní samosprávu, neziskový sektor a vlastníky a v místě kulturního dědictví;
-
nákupy technického vybavení nezbytného pro realizaci projektu (v případě investičních výdajů do výše 85% celkových způsobilých výdajů);
-
menší stavební a restaurátorské práce nutné pro inovativní využití předmětů podpory (max. 15 % z celkových způsobilých výdajů) (doplňkové aktivity);
-
vzdělávací aktivity v oblasti kulturního podnikání, studijní pobyty a výměna zkušeností s využíváním kulturního dědictví (doplňkové aktivity),
-
digitalizace a aktivity zaměřené na propagaci podpořeného kulturního dědictví (doplňkové aktivity),
Vítané jsou projekty ve spolupráci s partnery z Islandu, Norska a Lichtenštejnska, které podpoří výměnu zkušeností a know how ve využití kulturního dědictví, utváření a rozvoji místních komunit atd.
Za jakých podmínek?
-
Žadatelem mohou být pouze právnické osoby zřízené v ČR nebo mezinárodní organizace působící v ČR.
-
Žadatelem může být pouze subjekt vlastnící/provozující kulturní památky zapsané v Ústředním seznamu kulturních památek ČR (Národní památkový ústav) nebo v Centrální evidenci sbírek nebo v knihovnách evidovaných v evidenci Ministerstva kultury ČR. Vyloučeny jsou kategorie „Národní kulturní památky“ a Památky UNESCO.“
-
Partnerem projektu mohou být pouze právnické osoby zřízené v České republice, na Islandu, v Norsku či Lichtenštejnsku nebo mezinárodní organizace působící tamtéž. Oprávněnými partnery jsou také samostatně výdělečně činné fyzické osoby, které mají zákonné bydliště v některém z donorských států.
-
Po dobu realizace nesmí projekty generovat zisk. Naopak, podporujeme kulturní podnikání a příjmy z realizace projektu lze využít v souladu s pravidly programu.
-
V případě movitých a nemovitých kulturních památek, je-li relevantní, musí být přílohou závazné stanovisko ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.
-
V případě začlenění stavebních prací a restaurátorských prací, je-li relevantní, je povinnou přílohou žádosti stavební povolení a projektová dokumentace.
Kolik peněz je možné získat?
-
Alokace: 81,4 mil. Kč.
-
Max. 90 % celkových způsobilých výdajů.
-
Výše grantu: 1 325 000 Kč – 6 625 000 Kč.
Co se hodnotí?
-
inovativnost a kreativita využití kulturního dědictví
-
zapojení a rozvoj místních komunit vč. samosprávy a soukromého sektoru, nová pracovní místa
-
podpora inkluze menšin včetně zlepšení přístupu ke kultuře
-
nové finanční modely a rozvoj dovedností v oblasti řízení kulturního dědictví
-
spolupráce s donorskými státy (Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem),
Harmonogram
-
Zahájení aktivit od 2. čtvrtletí 2022.
-
Provoz a zpřístupnění kulturního dědictví veřejnosti už během realizace projektu.
-
Všechny projekty musí být ukončeny do 30. dubna 2024.
Ke stažení:
- Prezentace Kulturní dědictví (Zahajovací konference programu) ze dne 28. 5. 2019 je dostupná zde: Prezentace_Kulturní dědictví_Jan Hrdlička (.PDF, 1907 kB)