Popis projektu |
Hlavní cíl projektu je zaměřen na sledování populace kriticky ohroženého raka kamenáče (Austropotamobius torrentium Schrank, 1803) na vyhlášených evropsky významných lokalitách (EVL) a na kriticky ohroženého raka říčního (Astacus astacus Linnaeus 1758), včetně sledování kvality jejich stanovišť.
Kvalita stanoviště původních druhů raků je ovlivněna hydromorfologií toku, kvalitou vody a sedimentů a má vliv na bioakumulaci polutantů v různých orgánech raků. Monitoring početnosti populace raků, kvality jejich stanovišť, vztahů s ostatními složkami ekosystému a možnosti jejich udržitelnosti budou hlavními cíly projektu.
Pro udržitelnost populace původních raků je důležitá i predace invazními živočichy. Vzhledem k tomu, že invazi již rozšířených nepůvodních druhů často nelze zabránit, je důležité formou osvěty informovat veřejnost o nebezpečnosti rozšiřování těchto druhů a souvislostech s ochranou původních druhů raků. Publicita projektu, osvěta a informování veřejnosti budou proto významnou částí navrhovaného projektu.
Návaznost sledování antropogenních tlaků a vztahů se složkami ekosystému na aktivity v projektu:
• bodové a plošné znečištění - aktivity Monitoring kvality vody, Monitoring zatížení sedimentů chemickými látkami a Bioakumulace toxických látek,
• nevhodné úpravy toků - aktivita Mapování hydromorfologických parametrů sledovaných lokalit,
• vysoce intenzivní rybářské hospodaření na tocích i rybnících a v jejich povodích - aktivita Mapování struktury společenstev ryb,
• rozšiřování geograficky nepůvodních druhů živočichů, kteří představují pro autochtonní druhy riziko přenosu chorob či parazitů, konkurenci nebo významné predátory - aktivita Behaviorální interakce raků, ryb a významných predátorů,
• studium vztahů populací raků s dalšími složkami ekosystému - aktivity Monitoring populačních charakteristik raků, Mapování struktury společenstev makrozoobentosu, Mapování struktury společenstev ryb a Behaviorální interakce raků, ryb a významných predátorů.
Hlavními aktivitami projektu jsou:
• Behaviorální interakce raků, ryb a významných predátorů
Na 3 modelových lokalitách budou studovány behaviorální interakce a vztahy mezi početností kořisti (raků) a predátorů - ryb, pomocí fotopastí bude sledována aktivita terestrických predátorů.
• Monitoring kvality vody
Monitoring bude zaměřen na parametry, které mohou ohrozit populaci původních raků. Rozsah parametrů byl vybrán z vyhodnocení národního monitoringu, z parametrů, které v letech 2010 až 2012 překročily doporučený limit alespoň na 5 sledovaných lokalitách v ČR.
• Monitoring zatížení sedimentů chemickými látkami
Monitoring bude zaměřen na parametry, které mohou ohrozit populaci původních raků a které se postupně váží na sedimenty nebo biomasu (toxické kovy, pesticidy, organické látky, polyaromatické uhlovodíky, atd.)
• Bioakumulace toxických látek
V rámci projektu bude zkoumána kumulace toxických kovů ve směsném vzorku z raků, a dále ve svalovině, na žábrách, v hepatopankreatu a v hemolymfě. Porovnání bioakumulace polutantů v těle raka říčního s referenčními lokalitami v Norsku.
• Mapování struktury společenstev makrozoobentosu a ryb
Kvantitativní i kvalitativní sledování rybích společenstev a monitoring makrozoobentosu především z pohledu funkce potravní nabídky pro populace raků
• Monitoring populačních charakteristik raků
Bude proveden monitoring na 13 ELV s výskytem raka kamenáče (37 monitorovacích ploch), na 5 lokalitách s výskytem raka říčního (15 monitorovacích ploch), na 8 lokalitách s výskytem invazních raků (24 monitorovacích ploch) a na 4 lokalitách, kde došlo k úhynu původních raků z nezjištěných důvodů (15 monitorovacích ploch).
• Porovnání metod odchytu raků
Testování alternativních metod stanovení početnosti raků - porovnání s metodami v Norsku, včetně porovnání metod odchytu v ČR a v Norsku a vyhodnocení jejich úspěšnosti.
• Zpracování návrhu managementu lokalit s výskytem autochtonních populací raka
|