Antibiotika předepsaná pro léčbu virových onemocnění, například na chřipku, nadměrné používání širokospektrálních antibiotik anebo naléhání ze strany pacientů na užití těchto léků. To vše vede k nárůstu takzvané antibiotické rezistence, která má v Evropě na svědomí každoročně přes třicet tisíc mrtvých. V Česku má pomoci projekt Státního zdravotního ústavu podpořený z Fondů EHP a Norska na osvětu pacientů a lékařů.
Lidé se schizofrenií nebo depresí nejsou nebezpeční a není důvod se jim vyhýbat. Jejich chování se ale může někomu zdát zvláštní a jejich život je mnohdy těžší kvůli předsudkům. Dopady duševních onemocnění na život člověka i jeho blízkého okolí ukazují komiksy, které připravili zástupci FOKUS České Budějovice v partnerství s FOKUS Tábor v minulém období Fondů EHP a Norska. Aby zvýšili znalosti o tématu, zpracovali reálné příběhy svých klientů.
Úrazy stále patří mezi nejčastější příčiny dětské nemocnosti a úmrtnosti. Proto byla v minulých letech prioritou podpory z Norských fondů snaha těmto problémům předcházet současně se zaměřením na prevenci následků dlouhodobých onemocnění u dětí. Kromě velkých investičních projektů směřovala podpora na osvětovou činnost neziskových organizací.
Kde získat finance na nutnou rekonstrukci areálu? Toto téma probíralo vedení psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře před několika lety. Řešení našli v podobě Norských fondů.
Jiná Káva v Berouně a Jedna Bedna v Praze jsou příklady míst, která slouží jako tréninková centra pro lidi, jež se vrací na pracovní trh po problémech s duševní nemocí. Zákazníci k nim chodí na dobrou kávu a domácí dorty anebo pro ručně vyráběné ozdoby ze skla a textilu. Přirozeně se tam setkávají lidé s duševním onemocněním s těmi, které zaujalo kvalitní menu nebo nabídka výrobků a atmosféra. Rozvoj těchto projektů byl podpořen z Norských fondů.
Semináře pro studenty i veřejnost, e-mailová nebo osobní poradna. To jsou některé z nástrojů, kterými se odborníci snaží vysvětlit a napravit různé polopravdy a mýty o duševních onemocněních. A zároveň také pomoci jednotlivcům, kteří mají problémy svěřit se a vyhledat pomoc. Do těchto aktivit jsou zapojeny desítky organizací, například také Lomikámen v Berouně a BONA, o.p.s. v Praze.
Desítky projektů na zlepšení péče o duševně nemocné uskutečnili v minulých třech letech zástupci nemocnic a neziskových organizací napříč celou Českou republikou. Díky těmto projektům podpořeným z Norských fondů vznikly terénní týmy pečující o duševně nemocné a informační kampaně poukazující na duševní problémy a možnosti, jak jim předcházet. Došlo i k provázání služeb nemocniční a následné péče, kterou do velké míry poskytují neziskové organizace, jako je například FOKUS Opava. Norské fondy tak připravily půdu pro reformu psychiatrické péče, která na projekty plynule navázala a v současné době se rozjíždí naplno.