Zvolte si oblast:

2019

Informace o úspěšných projektech minulého i aktuálního programovacího období, zajímavých akcích a událostech.

ilustrace

Vydáno

Příprava geneticky stabilních buněk rohovky a spojivky pro transplantace v humánní medicíně

Náhled videa - Příprava geneticky stabilních buněk rohovky a spojivky pro transplantace v humánní medicíně

Přehraj video

Spustit video

Jednou z nejvíce kontinuálně podporovaných prioritních oblastí Fondů EHP a Norska je bezesporu oblast vědy a výzkumu. Ve druhém období Fondů se stal výzkumný program co do výše svého rozpočtu jedním z největších, a mohl tak významně přispět k růstu vědecko-výzkumné spolupráce mezi vědeckými týmy a institucemi z České republiky a Norska v rámci projektů základního a aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.

Vydáno

O záchraně kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

V Ústeckém kraji se kousek od Úštěku rozkládá obec Konojedy. Tato vesnice, kde žije jen asi stovka stálých obyvatel, skrývá nečekaný architektonický a historický skvost. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se monumentálně tyčí nad obcí na skalnaté vyvýšenině. Tato barokní památka, kterou nechal vystavět jako díky za uzdravení svého syna František Karel Swéerts-Sporck v letech 1748-52, však byla odsouzena k pomalému zániku. Kostel byl totiž ve 2. polovině 20. století necitlivě využíván armádou a opakované odstřely v nedalekém kamenolomu způsobily porušení statiky. Od 80. let byl kostel vystěhován a opakovaně vykraden a postupně chátral.

Vydáno

Záchrana zámku Koleč a muzeum včelařství

V malé obci Koleč se skrývá pozoruhodná stavba - zámek Koleč. Toto drobné šlechtické sídlo bylo z důvodu dlouhodobého nevyhovujícího stavu blízko vyškrtnutí ze státního seznamu kulturních památek a kompletního zbourání. Díky značnému úsilí a zájmu několika místních patriotů se podařilo zámek nejenom zachránit a z části zrekonstruovat, ale vybudovat zde také unikátní muzeum včelařství, které má v Kolči dlouhodobou tradici.

Vydáno

Děti žijí venku. Hrou a učením v přírodě k vyšší kvalitě života a zodpovědnosti vůči životnímu prostředí

Na naší cestě po úspěšných projektech jsme tentokrát zavítali do organizace TEREZA, která byla jedním z příjemců grantu v minulém období Fondů EHP a Norska. Možná jste se s ní již někde setkali. Není to totiž žádný nováček a v oblasti environmentální výchovy působí v České republice už 40 let. Organizace začínala se svými aktivitami zaměřenými na práci s domácími zvířaty a praktickou ochranu části Prokopského údolí v Praze. Činnost organizace se postupně neuvěřitelně rozrostla, a to nejen v oblasti ochrany životního prostředí. Dnes TEREZA vzdělává téměř 100 000 dětí ročně, spolupracuje s více než 800 školami a 5000 učiteli a do svých aktivit také samozřejmě zapojuje rodiče. Organizace je dnes aktivní nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni a její činnost získala již několik mezinárodních ocenění.

Vydáno

Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí, aneb navštívili jsme další z úspěšných projektů

V rámci našeho seriálu o úspěšných projektech z minulých období Fondů EHP a Norska bychom vám tentokrát rádi blíže představili projekt podpořený z Norských fondů v rámci Programu Dejme (že)nám šanci. Jedná se o projekt s názvem „První pomoc osobám ohroženým/postiženým (domácím) násilím“. Projekt vedla v České republice jedna z nejdéle působících nestátních neziskových organizací Bílý kruh bezpečí (dále jen BKB), který se dlouhodobě zabývá pomocí obětem trestných činů a domácího násilí a poskytuje jim odbornou a bezplatnou pomoc. Shodou okolností jsme Bílý kruh bezpečí navštívili 4. září, tedy přesně v den jeho 28. výročí vzniku.

Vydáno

Komiksové příběhy přibližují každodenní život lidí s duševním onemocněním

Lidé se schizofrenií nebo depresí nejsou nebezpeční a není důvod se jim vyhýbat. Jejich chování se ale může někomu zdát zvláštní a jejich život je mnohdy těžší kvůli předsudkům. Dopady duševních onemocnění na život člověka i jeho blízkého okolí ukazují komiksy, které připravili zástupci FOKUS České Budějovice v partnerství s FOKUS Tábor v minulém období Fondů EHP a Norska. Aby zvýšili znalosti o tématu, zpracovali reálné příběhy svých klientů.

Vydáno

Výzkum vysokoteplotní sorpce CO2 ze spalin s využitím karbonátové smyčky (HITECARLO)

Projekt byl zaměřen na problematiku záchytu CO2 ze spalin na vápenatých sorbentech za vysokých teplot. Jedná se o moderní technologii dekarbonatace spalin, která je v současné době vyvíjena na několika špičkových výzkumných pracovištích ve světě. Výzkumný tým projektu tvořený pracovníky Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha, Fakulty strojní ČVUT v Praze a ÚJV Řež, a.s. tak úspěšně rozšířil počet výzkumných týmů pracujících na této problematice.

Vydáno

Norské fondy se zaměřují na prevenci u dětí (podpořeno Fondy EHP a Norska 2009 - 2014)

Úrazy stále patří mezi nejčastější příčiny dětské nemocnosti a úmrtnosti. Proto byla v minulých letech prioritou podpory z Norských fondů snaha těmto problémům předcházet současně se zaměřením na prevenci následků dlouhodobých onemocnění u dětí. Kromě velkých investičních projektů směřovala podpora na osvětovou činnost neziskových organizací.

Vydáno

Zákazníky přitahuje kvalitní gastronomie a designové výrobky, sociální rozměr služby si často uvědomí až následně (podpořeno Fondy EHP a Norska 2009 - 2014

Jiná Káva v Berouně a Jedna Bedna v Praze jsou příklady míst, která slouží jako tréninková centra pro lidi, jež se vrací na pracovní trh po problémech s duševní nemocí. Zákazníci k nim chodí na dobrou kávu a domácí dorty anebo pro ručně vyráběné ozdoby ze skla a textilu. Přirozeně se tam setkávají lidé s duševním onemocněním s těmi, které zaujalo kvalitní menu nebo nabídka výrobků a atmosféra. Rozvoj těchto projektů byl podpořen z Norských fondů.

Vydáno

Příklad dobré praxe - Odborníci pomáhají lidem mluvit o duševních problémech (projekt podpořen Fondy EHP a Norska 2009 - 2014)

Semináře pro studenty i veřejnost, e-mailová nebo osobní poradna. To jsou některé z nástrojů, kterými se odborníci snaží vysvětlit a napravit různé polopravdy a mýty o duševních onemocněních. A zároveň také pomoci jednotlivcům, kteří mají problémy svěřit se a vyhledat pomoc. Do těchto aktivit jsou zapojeny desítky organizací, například také Lomikámen v Berouně a BONA, o.p.s. v Praze.

Vydáno

Příklad dobré praxe – Fokus Opava (projekt podpořen Fondy EHP a Norska 2009-2014)

Desítky projektů na zlepšení péče o duševně nemocné uskutečnili v minulých třech letech zástupci nemocnic a neziskových organizací napříč celou Českou republikou. Díky těmto projektům podpořeným z Norských fondů vznikly terénní týmy pečující o duševně nemocné a informační kampaně poukazující na duševní problémy a možnosti, jak jim předcházet. Došlo i k provázání služeb nemocniční a následné péče, kterou do velké míry poskytují neziskové organizace, jako je například FOKUS Opava. Norské fondy tak připravily půdu pro reformu psychiatrické péče, která na projekty plynule navázala a v současné době se rozjíždí naplno.